Różności

Praca w przedszkolu – dla kogo?

Praca w przedszkolu to bardzo specyficzna ścieżka kariery, ale i niezwykle satysfakcjonująca. Jeśli właśnie stoisz przed podjęciem decyzji, czy to jest właśnie to, co chcesz w życiu robić, poniższe rozważania dotyczące zalet i wad związanych z taką pracą powinny Ci pomóc w wyborze.

 

Jakie zalety pracy z dziećmi?

 

Dla osób rozważających pracę w przedszkolu największą i oczywistą zalety takiej kariery zawodowej powinien być sam fakt pracy z dziećmi. Przebywanie w ich pobliżu to niezwykle inspirujące doświadczenie, które wnosi radość do codzienności przedszkolanek.

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, kolejnym plusem jest to, że praca ta jest niezwykle satysfakcjonująca. Możesz poszerzyć możliwości uczenia się dzieci, jak i same ich umiejętności uczenia się – co będzie ważne dla ich dalszego życia. Tak samo, możesz nauczyć dzieci ważnych podstaw życia, takich jak: matematyka i pisownia.

Przede wszystkim jednak pracując z dziećmi możesz cieszyć się pracą z małymi dziećmi i ich rodzicami. To piękne poświęcenie dla całej ludzkości!

 

Jakie minusy pracy w przedszkolu?

 

Wady bycia nauczycielem w przedszkolu jednak również są liczne. Musisz poświęcić sporo czasu i wysiłku na to, by przygotować się do roli przedszkolanki. Nie wystarczy wpisać w Google „animacje dla dzieci pomysły”, trzeba każdego dnia porządnie i na nowo się przygotowywać, dopasowując się do zmieniających się potrzeb podopiecznych.

Dodatkowo możesz też pracować z różnymi dziećmi i musisz wiedzieć, jak opiekować się na przykład niepełnosprawnymi przedszkolakami, aby traktować je z należytą troską i zaangażowaniem. Niektórzy nauczyciele przedszkolni nie lubią też długich godzin pracy – zwłaszcza mających miejsce, jeśli pracuje się w sektorze prywatnym, a nie publicznym. Do tego można dołożyć jeszcze jeden minus – wielu przedszkolankom nie podoba się fakt, że nie widzą swoich dzieci tak często, jakby chciały.

Jest jednak na to proste rozwiązanie – wzięcie do grupy podopiecznych swojego dziecka, ale trzeba równocześnie uważać na to, by starać się możliwie jak najbardziej traktować swoją pociechę na równi z innymi przedszkolakami.