naczynia miedziane
Dom Różności

Fakty i mity na temat miedzi

Miedź to jeden z najstarszych pierwiastków, który znany jest jeszcze z epoki kamienia. Jednak jej zalety zostały docenione szczególnie w starożytności. Egipcjanie wytwarzali wówczas nie tylko naczynia miedziane, ale także systemy rur wodociągowych wykonanych z miedzi. W późniejszym czasie miedź dotarła także do Europy i Azji i cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlaczego warto korzystać z miedzianych wyrobów?

Gotowanie w miedzianych naczyniach jest bezpieczne

Toksyczność miedzi to jeden z najczęściej powielanych w internecie mitów na jej temat. Miedziane wyroby są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, co potwierdzają stale przeprowadzane badania naukowe. Co więcej, naczynia miedziane, mogą mieć nawet działanie prozdrowotne. Woda przechowywana w miedzianym dzbanku absorbuje jony miedzi, dzięki czemu jest ona wzbogacona właśnie o ten pierwiastek. Spożywając wodę z miedzianego dzbanka, bez problemu uzupełnimy braki miedzi, które są dość często występującym zjawiskiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ miedź reguluje pracę układu pokarmowego. Dodatkowo doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi, stymuluje mózg i układ nerwowy oraz ma pozytywny wpływ na pracę wątroby i nerek.

Naczynia miedziane są niezwykle funkcjonalne

Nie bez powodu naczynia miedziane są używane na kuchni w restauracjach. Ich podstawową zaletą jest doskonałe przewodnictwo ciepła – przewodzi ona ciepło pięć razy lepiej niż żelazo oraz dwadzieścia razy lepiej niż stal nierdzewna. Właściwości miedzi sprawiają, że wykonane z niej garnki lub patelnie szybko się nagrzewają. Dodatkowo ciepło rozprowadzane jest w sposób równomierny, dzięki czemu ryzyko przywierania lub podpalenia potrawy jest zminimalizowane. Naczynia miedziane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba kontrolować i utrzymywać stałą temperaturę.

Czy naczynia miedziane są trudne w czyszczeniu?

Naczynia miedziane nie są trudne w czyszczeniu. To jeden z kolejnych popularnych mitów, który rozpowszechnił się w internecie. Jednak, aby zachować właściwości miedzi, należy odpowiednio dbać o wykonane z niej wyroby. Przede wszystkim naczynia miedziane, należy myć ręcznie, przy pomocy roztworu z cytryny i soli kuchennej (zachowana powinna być proporcja 50:50). W tak przygotowanym roztworze trzeba umoczyć gąbkę i przystąpić do czyszczenia naczynia. Na koniec wystarczy opłukać je pod letnią wodą i wytrzeć do sucha. Taka szybka i łatwa pielęgnacja sprawi, że naczynia miedziane zachowają swoją świetność na długie lata.