Jak spożywać korzeń omanu?
Różności Zdrowie

Jak spożywać korzeń omanu?

Coraz częściej zamieniamy gotowe leki i suplementy diety na zioła oraz rośliny mające cenne właściwości i wykazujące zdrowotne działanie. Korzeń omanu to jeden z nich, dlatego warto wiedzieć, kiedy należy wprowadzić go do diety i jak stosować.

Korzeń omanu – stosowanie

Korzeń omanu jest określany jako surowiec leczniczy, który cieszy się szczególnym uznaniem w medycynie naturalnej. Jest to uwarunkowane wykrztuśnym działaniem. Jest wykorzystywany między innymi jako lek żółciopędny, żołądkowy, wiatropędny, napotny oraz moczopędny. Stosuje się go nawet u dzieci, gdyż w trakcie przyjmowania nie pojawiają się żadne nieprzyjemne skutki uboczne.

Korzeń omanu przyjmuje się w różnej formie. Największą popularnością cieszy się napar i syrop, ale dla osób dorosłych można przygotować także nalewkę. Niektóre osoby decydują się na macerowanie korzenia w winie albo kandyzowanie w miodzie. W ostatniej formie jest wykorzystywany jako zdrowa przekąska.

Zrobienie naparu z korzenia nie przysparza większych trudności. Trzeba się jedynie postarać o ususzenie go, a następnie zalanie gorącą wodą. Tak przygotowany korzeń omanu należy pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Wymagane jest przecedzenie naparu, a następnie wypicie go.

Z kolei do nalewki z omanu potrzebny jest korzeń rośliny, który zalewa się mocnym alkoholem i odstawia w ciemne miejsce. Nalewka jest gotowa do spożycia po tygodniu. Wymagana jest filtracja. To doskonały sposób na leczenie chorób dróg oddechowych. Najlepiej jest spożywać pół łyżeczki kilka razy dziennie.

Doskonałe efekty przynosi syrop przygotowany z omanu, miodu i tymianku. Jest wsparciem dla osób zmagających się z kaszlem oraz przeziębieniem. Kandyzowany albo macerowany korzeń omanu to doskonały sposób na poprawę funkcjonowania i wzmocnienie mikroflory jelitowej.

Kiedy nie warto spożywać korzenia omanu?

Korzeń omanu ma wiele cennych właściwości, ale musi być przyjmowany rozsądnie i w odpowiednich porcjach. Jeśli w naszej diecie jest za dużo omanu, można zmagać się z wymiotami, biegunką, a w najgorszych przypadkach pojawia się paraliż. Na bardzo wrażliwej skórze może wystąpić wysypka czy inne reakcje alergiczne. Wymagana jest ostrożność.

Korzeń omanu nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Ostrożnie powinny postępować także osoby zmagające się z cukrzycą oraz nieregularnym ciśnieniem.