Dom Różności Zakupy

Jak prawidłowo przygotować podłoże pod typową szklarnię ogrodową?

Przydomowa szklarnia ogrodowa to doskonały sposób na świeże warzywa i owoce, a także piękne kwiaty sezonowe oraz rośliny egzotyczne. Można ją wybudować samodzielnie albo zakupić gotową konstrukcję składającą się z elementów przeznaczonych do zmontowania. Niezależnie od rodzaju obiektu, niezbędną czynnością jest zawsze odpowiednie przygotowanie podłoża, bo tylko to daje gwarancję obfitych zbiorów.

Szklarnia ogrodowa – wyrównanie terenu to pierwszy etap

Podłoże ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa bezpośrednio na wysokość plonów. Jego prawidłowe przygotowanie jest tak samo istotne, jak choćby późniejsze nawożenie czy podlewanie. Podstawowa zasada głosi, że szklarni ogrodowej nie należy stawiać na pochyłym terenie – skutkuje to bowiem wymywaniem pożytecznych składników odżywczych z gleby, a ponadto brakiem optymalnej stabilności całej konstrukcji. Zalecane jest zatem całkowicie płaskie ukształtowanie gruntu. Jeśli różnice w poziomie są stosunkowo niewielkie, to można je dosyć łatwo zniwelować za pomocą zwykłej łopaty i grabi, ewentualnie spychacza lub mini-koparki. Pamiętajmy, aby na szklarnię przeznaczyć minimum 10-12 m2 wolnej przestrzeni.

Nie przejmujmy się zbyt suchą glebą

W przypadku budowy takiej konstrukcji jak szklarnia ogrodowa żyzność gleby czy poziom jej pH nie jest najważniejszym czynnikiem. Podłoże bowiem i tak będzie wymagało regularnej wymiany oraz ciągłego nawożenia (kompostem, obornikiem) z powodu podwyższonego poziomu zarówno wilgotności, jak i temperatury. W przeciwnym razie bardzo szybko ulegnie wyjałowieniu i przestanie rodzić warzywa czy owoce. Tak naprawdę jedynym w miarę istotnym parametrem jest profil gleby, gdyż należy go brać pod uwagę przy doborze konkretnych roślin i ustalaniu strategii uprawy. Najlepiej sprawdzi się oczywiście ziemia torfowa, gliniasta i tzw. czarnoziem. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z nadmiernie suchą glebą, możemy natomiast z powodzeniem zastosować specjalną matę szklarniową – kokosową lub z wełny mineralnej. Dzięki temu szklarnia ogrodowa idealnie spełni swoje zadanie.

Weryfikacja przepuszczalności wody

Szklarnia ogrodowa musi być bezwzględnie ustawiona na podłożu charakteryzującym się średnią albo małą zdolnością do przepuszczania wody. W celu sprawdzenia tego parametru będziemy potrzebować małego szpadla, węża ogrodowego, linijki, kartki papieru i długopisu. Oto poszczególne etapy:

  • wykopujemy za pomocą łopatki dołek o głębokości co najmniej 30 cm i średnicy 60 cm
  • zalewamy go wodą z węża i montujemy pionowo linijkę przeznaczoną do pomiaru
  • czekamy minimum godzinę, zapisując co dziesięć minut poziom
  • jeżeli po upływie godziny woda nadal będzie widoczna, oznacza to, że gleba jest nadmiernie zanieczyszczona i wymaga spulchnienia na około 60 cm; jeśli natomiast po kilku minutach całkowicie wsiąknie, to prawdopodobnie ziemia jest zbyt przepuszczalna i niezbędne będzie wymieszanie jej z kompostem