Dom Różności Zakupy

Jak wykąpać osobę sparaliżowaną?

Do paraliżu dochodzi najczęściej w wyniku wypadku lub choroby (np. udaru), czego skutkiem jest uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Osoba sparaliżowana najczęściej wymaga pomocy w codziennych czynnościach, jak choćby kąpiel. Dowiedz się jak taka kąpiel powinna wyglądać by nie narażać Ciebie i chorego na dodatkowe urazy.

Paraliż, paraliżowy nierówny

W zależności od poziomu i obszaru uszkodzenia ciężkość objawów będzie różna. W paraliżu wynikającym z uszkodzenia rdzenia kręgowego im niższy jego poziom tym w większości przypadków powinno być lepiej. Im wyżej tym niestety mogą być niewładne nie tylko nogi, ale też tułów, ręce, a nawet głowa. Osoba z uszkodzeniem rdzenia na wysokim poziomie, może nie mieć władzy w żadnej części swojego ciała i pomimo zachowania sprawności umysłowej ,być całkowicie uzależniona od innych i ich działań. W skrajnych przypadkach, gdy rdzeń zostanie przerwany bardzo wysoko uszkodzone zostają ośrodki odpowiadające za podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, czy utrzymanie krążenia, chory ma niewielkie szanse na przeżycie.

Jak wykąpać osobę sparaliżowana?

Przede wszystkim należy zapewnić zarówno jej, jak i sobie maksimum komfortu w zaistniałej sytuacji. Sparaliżowany często jest świadomy tego co się dzieje i może się krępować nie tylko w związku ze swoją niepełnosprawnością, ale zwykłą nagością w obecności innej osoby. Do tego może mieć problemy z kontrolowaniem swoich ruchów i odruchów. U mężczyzn może dojść do niekontrolowanego wzwodu, a kobietą mogą chociażby stwardnieć sutki, co w normalnej sytuacji byłoby świadectwem tego, że ich organizm został jakoś pobudzony. Dla osoby sparaliżowanej może to być nadmierna reakcja na dotyk, czy za zimną wodę. Postaraj się podejść do sprawy możliwie neutralnie. Takie sytuacje będą się zdarzać i trzeba do nich przywyknąć.

Kolejną sprawą , o którą trzeba koniecznie zadbać jest Wasze bezpieczeństwo. Nieprawidłowe przenoszenie chorego może nie tylko grozić upadkiem, ale też zrujnuj Twój kręgosłup i stawy. Poproś doświadczoną osobę o instruktarz i doradztwo w doborze sprzętu, który usprawni całą czynność. W przypadku mało aktywnych opiekunów konieczne może okazać się wprowadzenie regularnych treningów. Nie ma się co oszukiwać. Zajmowanie się osobą niepełnosprawną to spory wysiłek, a jeżeli dodatkowo jest ona sparaliżowana, to poza świadomością własnego ciała, musimy też kontrolować chorego, a to często wymaga dobrego refleksu i umiejętności utrzymania równowagi.

Wanna dla niepełnosprawnych, czy prysznic?

To czy wygodniej nam będzie umyć podopiecznego w wannie, czy pod prysznicem będzie zależeć głownie od poziomu jego sprawności i naszych możliwości przystosowania samego pomieszczenia. Prysznic będzie wymagał korzystania z różnego rodzaju siedzisk lub wózków, które pozwolą wjechać bezpośrednio pod natrysk już bez przesiadania się z wózka na inne siedzisko. Wanna z kolei ma wysoki bok, przez który trzeba niepełnosprawnego przenieść, ale z kolei w przypadku osób całkowicie sparaliżowanych wygodniej nam będzie mieć ich w kąpieli w pozycji leżącej. Wanna dla niepełnosprawnych może być doposażona w specjalny podnośnik, który w zautomatyzowany sposób przenieść niepełnosprawnego do wody, a następnie go z niej wyjąć. Najbardziej zautomatyzowane systemy pozwolą nawet na przesunięcie chorego w tym samym podnośniku do łóżka. Obecnie wanna dla niepełnosprawnych może też pełnić funkcję prysznica. Dzięki szczelnym i otwieranym drzwiczkom zdecydowanie łatwiej jest wejść do wanny i się w niej wykąpać lub skorzystać z natrysku.