Dom

Kuchnia i łazienka seniora – o co warto zadbać?

Kuchnia i łazienka dla seniora wymagają szczególnie przemyślanych rozwiązań. Dobrze przemyślane urządzenie wnętrza zmniejsza ryzyko upadków, a przede wszystkim umożliwia zachować niezależność i samodzielność przez wiele lat. Na co warto zwrócić uwagę przy urządzaniu kuchni i łazienki dla osoby starszej. Czy nakładka na sedes dla seniora jest koniecznym akcesorium?

Poręcze, nakładka na sedes dla seniora, czyli łazienka bez przeszkód

Urządzając łazienkę, warto na samym początku zwrócić uwagę na samą drogę do tego pomieszczenia. W związku z powyższym zaleca się zaopatrzyć w lampki z czujnikiem ruchu, które w nocy pomogą dotrzeć do celu. Co więcej, warto zlikwidować ewentualne przeszkody, takie jak progi w drzwiach, czy dywaniki. W miarę możliwości należy zrezygnować z wystających elementów umeblowania oraz decydować się na meble i sprzęt z zaokrąglonymi narożnikami. Podłoga w łazience powinna wykazywać właściwości antypoślizgowe, a odpowiednia mata chronić dno brodzika i wanny. W momencie gdy zdolności motoryczne stają się ograniczone, od wanny znacznie wygodniejszy może okazać się prysznic, zwłaszcza z odpowiednim siedziskiem. Jeśli siadanie na toalecie staje się coraz trudniejsze, doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w takie akcesoria jak poręcze i uchwyty czy nakładka na sedes dla seniora. Te pierwsze są kluczowym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo i wygodę przy umywalce, toalecie, prysznicu i wannie. Solidnie zamontowane (np. na specjalnym stelażu podtynkowym), wykazują odporność na znaczne obciążenia. Wspierają takie czynności jak, wstanie czy siadanie oraz zachowanie równowagi. Jest to ogromne ułatwienie w codziennym użytkowaniu łazienki nie tylko dla osób starszych, ale również tych z niepełnosprawnością.

Kompakty, które są dopasowane do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych, w znacznej części zostały udoskonalone o nowatorską technologię, która cechuje się tym, że nie ma tradycyjnego wewnętrznego kołnierza, będącego siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów i brudu. Specjalny kształt misek tak nadaje kierunek wypływającemu strumieniowi wody, że obmywa ona całe wnętrze muszli toaletowej, pozostawiając ją w perfekcyjnej czystości. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia zachować najwyższe standardy higieny bez zastosowania silnych detergentów.

Właściwie zaplanowane wnętrze zmniejsza ryzyko upadków, ale również umożliwia samodzielne i niezależne funkcjonowanie przez wiele lat. Podczas urządzania łazienki, warto zatroszczyć się o komfort starszych domowników. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w funkcjonalne akcesoria i uchwyty, które zamontowane we właściwych miejscach, w znacznym stopniu ułatwią poruszanie się po łazience oraz korzystanie z konkretnych sprzętów. Specjalne lustro, nakładka na sedes dla seniora, wygodne siedzisko pod prysznicem czy dostosowane poręcze – wszystko dla bezpieczeństwa i komfortu osób starszych.

Kuchnia dla starszej osoby – zabudowa i rozmieszczenie sprzętu AGD

Projektując kuchnię dla osoby starszej, warto zadbać o ergonomię i zagwarantowanie właściwej przestrzeni – w starszym wieku człowiek przestaje być tak sprawny, jak z młodu. W kuchni zaleca się postawić na dolne szafki, które wyposażone są w wysuwane szuflady. W znaczny sposób ułatwi to dostęp do wszystkich usytuowanych tam przedmiotów, bez konieczności sięgania do trudnodostępnego wnętrza szafki. Co więcej, w przypadku osób starszych zaleca się zrezygnować z górnych szafek (szczególnie gdy jest to kuchnia o dużej przestrzeni). W tym przypadku osoba starsza nie będzie zmuszona do korzystania z drabinki czy taboretu, aby sięgnąć potrzebne urządzenie czy produkt.

Układ konkretnych AGD jest dość istotny i może wesprzeć korzystanie z kuchni seniorom. Lodówkę warto postawić tuż przy wejściu do kuchni, obok blatu roboczego. Pomoże to łatwo wypakować zakupy lub przygotować produkty do przyrządzenia posiłków. Kolejno obok powinien znajdować się płytki zlew, który nie będzie stanowił utrudnienia w wyjmowaniu z niego naczyń. Ponadto zaleca się, aby kuchenkę gazową czy elektryczną wymienić na płytę indukcyjną – łatwiej na niej manipulować ciężkimi garnkami.