Zakupy

Tkanina, a dzianina – podobieństwa i różnice

Wyroby włókiennicze są dla każdego codziennością. Wszystkie z nich dzielą się na dzianiny i tkaniny, jednak nie każdy wie, czym się właściwie różnią. Nazwy typu single jersey lub inne określenia są bardzo mało znane, a warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne produkty w zależności od tego, jak są wykonane.

Tkaniny i dzianiny są produkowane od lat. Rozwój branży włókienniczej rozpoczął się z chwilą, gdy opracowano metody pozyskiwania surowców, z który dało się coś utkać. Tkanie jest jednym ze sposobów wyrabiania wyrobów włókienniczy, podczas gdy drugim jest dzianie. Są to dwa zupełnie odmienne procesy, które prowadzą do stworzenia wyrobu o nieco odmiennych parametrach technicznych. Ma to ogromne znaczenie w kontekście tego, do jakiego przeznaczenia jest dany produkt.

Czym jest tkanina?

Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się produkty, takie jak t-shirty, koszule, czy spodnie. Jest to produkt wykonany z dwóch nitek, które naprzemiennie są przeplatane w dwóch kierunkach – pionowo i poziomo. Jest to kolejno osnowa i wątek. Tworzą one gęstą sieć, która ostatecznie tworzy tkaninę. Podstawowym parametrem takiego wyrobu jest to, że jest mało rozciągliwy i sztywny. Nici zachodzą na siebie bardzo ciasno, przez co tkanina nie tworzy na swojej powierzchni charakterystycznych dla dzianiny dziurek. Charakterystyczne dla tkanin jest to, że można je łatwo ciąć pod wymiar, przez co są świetnym materiałem do szycia skomplikowanych wzorów. Chociażby z tego powodu są podstawowym materiałem do szycia sukni, sukienek i innych podobnych elementów odzieży. Jest to również popularny materiał na zasłony, czy pościel, a także inne produkty użytkowe tego typu.

Elastan – podstawowy dodatek do odzieży

Tkaniny same w sobie są bardzo sztywne, przez co powszechne jest dodawanie do nich elastanu. Dzięki temu można uzyskać efekt ściągania, który jest powszechnie wykorzystywany w produkcji bielizny, koszulek, a także odzieży sportowej. Zdecydowanie zwiększa on funkcjonalność odzieży i pozwala dopasować się jej do sylwetki, co zwiększa komfort użytkowania.

Czym jest dzianina?

Dzianinę wykonuje się zupełnie inaczej. Najprostszym przykładem dzianiny, jest produkt, który powstaje podczas popularnego robienia na drutach. Większość ludzi kojarzy, jak wygląda dzierganie, a to jest najlepszy przykład tego, w jaki sposób powstają dzianiny. W przypadku produkcji przemysłowej używa się do tego zaawansowanych maszyn, jednak schemat pozostaje ten sam. Do produkcji dzianiny wykorzystuje się nie dwie, a jedną nitkę. Cały proces polega na odpowiednim zaplataniu i tworzeniu oczek, które bezpośrednio się ze sobą łączą. Pionowe i poziome rzędy oczek tworzą dzianinę. W przypadku produktów, które powstają w wyniku robienia na drutach, oczka są bardzo dobrze widoczne nawet gołym okiem. Jest tak, gdyż trudno ręcznie stworzyć dzianinę o bardzo małych oczkach. W przypadku produkcji przemysłowej standardem są oczka, których nawet nie widać na pierwszy rzut oka, a taka dzianina z daleka może przypominać gładką tkaninę.

Single Jersey – co to jest?

Jedną z odmian dzianin, jest single jersey. To przykład bardzo delikatnej dzianiny, z która wiele osób miało do czynienia, nawet nie kojarząc tej nazwy. Często wykorzystuje się ją do szycia delikatnej odzieży, takiej jak bielizna, piżamy, sukienki, a nawet ubranka dla dzieci. Charakteryzuje się dużym poziomem delikatności, gdyż jest cienka i przewiewna.

Z czego wykonuje się dzianiny, a z czego tkaniny?

Co do zasady zarówno tkaninę, jak i dzianinę można wykonać z każdego surowca, o ile da się z niego stworzyć nitkę. To, jakie nitka będzie miała parametry, warunkuje czy jest sens tworzyć dany rodzaj wyrobu włókienniczego w ten sposób. Zazwyczaj jednak z wykonuje się zarówno tkaniny i dzianiny z podobnych materiałów. Jedynie dzianiny robi się z wełny oraz innych surowców o podobnej strukturze, podczas gdy do tworzenia tkanin raczej się tego nie używa, gdyż byłoby to praktyczne.