Dom Zakupy

Urządzamy nowoczesną jadalnię

Przestronna i nowoczesna jadalnia to marzenie każdego miłośnika aranżacji wnętrz. Kiedy już wybierzemy kolor ścian, lampy i krzesła, koniecznie zaplanujmy dodatki. Trafnie dobrane dekoracje, odpowiednie oświetlenie, a szczególnie lampy nad stół, mogą zmienić oblicze naszego wnętrza!

Idealna jadalnia – funkcjonalna i wygodna

Pierwszym krokiem do zaprojektowania jadalni marzeń powinno być rozplanowanie przestrzeni. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty – należy dopasować koncepcję do swoich potrzeb. Weźmy pod uwagę, jakim metrażem dysponujemy, jak często będziemy przyjmować gości i jak liczna będzie to grupa. Do tych informacji dopasujemy między innymi wielkość i kształt stołu oraz ilość.

Nie zapominajmy o funkcjonalności pomieszczenia. Poza estetyką, w dłuższej perspektywie użytkowania jadalni będzie nas interesował komfort spożywania posiłków, donoszenia do stołu oraz przemieszczania się do i od stołu. Najwygodniejsze warunki zapewnimy sobie i gościom, ustawiając stół ok.1,5 m od ściany.

Aranżując jadalnię, nie wolno pomijać kwestii wytrzymałości. Ściany i podłogi powinny być dobrze przygotowane na wielokrotny kontakt z jedzeniem, napojami, a do tego odporne na zarysowania krzesłami.

Nowoczesne wnętrze w stylu industrialnym

Styl industrialny wciąż nie znika z grona najbardziej cenionych trendów aranżacyjnych. Jadalnie urządzone w tym stylu to prawdziwy hit z pierwszych stron katalogów wnętrz. Jeśli chcemy zainspirować się tym nurtem, warto postawić na stół w jednolitym kolorze. Biel, czerń, ciemna zieleń czy optycznie powiększające wnętrze, hartowane szkło sprawdzą się tutaj znakomicie. Warto połączyć je w kompozycję z designerskimi krzesłami z tworzyw sztucznych.

W przypadku oświetlenia do industrialnej kuchni wybór lampy nad stół będzie prawdziwą przyjemnością. Dobre sklepy z oświetleniem dysponują szeroką ofertą lamp ze szkła, metalu, a nawet betonu.

Lampy nad stół – wnętrzarski as w rękawie

Oświetlenie stołu należy dobrać nie tylko do wielkości stołu, ale także do wysokości sufitu. Im wyższe ściany, tym większą lampę powinniśmy wybrać do naszej jadalni. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z aranżacyjnymi trikami, które pozwolą nam manipulować przestrzenią. Na przykład szklane, przezroczyste klosze wizualnie powiększają pokój i doskonale odbijają światło dzienne.

Lampy nad stół nie powinny ograniczać widoczności osób siedzących naprzeciw nas. Przy doborze żarówki musimy uważać, by światło odpowiednio doświetlało blat, ale nie oślepiało nas oraz naszych gości.

Dekoracje – jak upiększyć jadalnię?

Gdy mamy już umeblowaną jadalnię i dopasowane do niej oświetlenie w postaci lampy nad stół, kuchnia nie jest jeszcze kompletna. Teraz czas na dekoracje!

Na ścianie możemy zawiesić dopasowane do wystroju obrazy – kilka mniejszych lub jeden duży, w estetycznej oprawie. Świetnie sprawdzą się fotografie lub przemyślane ilustracje. Nadadzą one jadalni przytulnego charakteru, a to przy wspólnym posiłku jest przecież bardzo ważne.

Ozdobienie stołu to nie tylko przyjemność, ale także ogrom możliwości. Ściereczki, świece czy wazony z kwiatami – możemy zmieniać je w zależności od gustu i okazji. W jadalni dobrze sprawdzą się także rośliny doniczkowe. Połączenie z naturą przełoży się na komfort przebywania w pomieszczeniu i przełamie surowość nowoczesnego konceptu.

To, co w dekoracjach najlepsze, to fakt, że możemy je zmieniać do woli. Przy wyborze stylu lub motywu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Detale potrafią odegrać dużą rolę w całej aranżacji, dlatego warto się nimi bawić i upiększać swoją jadalnię.