soft99
Dom

Jak poradzić sobie z parowaniem szyb w samochodzie?

Parowanie szyb w samochodzie jest problematyczne i często świadczy o poważnym problemie, który należy jak najwcześniej wyeliminować. Może to być związane na przykład z zatkanym filtrem albo innymi usterkami. Przydatne okażą się także wybrane detergenty, na przykład Soft 99. Co jeszcze należy sprawdzić i jak postępować?

Jakie są przyczyny parujących szyb?

Szyby parują, kiedy filtr kabinowy uległ zatkaniu. Pod żadnym pozorem nie należy do demontować na zimę, co stanowi częsty błąd wielu kierowców. Nie mamy zamiaru podważać faktu, że zimą jest w powietrzu zdecydowanie mniej kurzu, ale filtr odpowiada także za neutralizację zapachów, które przedostają się do środka. Jeśli go zabraknie, wiąże się to z brzydkich zapachem w pojeździe, dodatkowo na szybach pojawia się wilgoć. Zwróć uwagę, że w środku występuje sporo bakterii, pleśni oraz grzybów.

Kiedy w pojeździe panuje nadmierna wilgoć, możesz spodziewać się zaparowanych szyb. Ten problem jest szczególnie nieprzyjemny zimą, kiedy w aucie znajduje się śnieg wnoszony na butach oraz innych częściach stroju. W tym okresie warto zastosować gumowe dywaniki, z których każdorazowo trzeba wylewać wodę, a następnie zadbać o ich wysuszenie (najlepiej rozwiesić je w ciepłym pokoju). Upewnij się, że pod deską rozdzielczą nie jest wilgotno – jeśli tak to wysusz tę część suszarką.

Aby szyby przestały parować, należy wyeliminować także awarię radiatora nagrzewnicy. Co ciekawe to najczęstsza przyczyna, która jest łatwa do naprawy, a tak często zapominana. Soft 99 nie jest w stanie zmierzyć się z tym problemem zaparowanych szyb, kiedy do wnętrza pojazdu przedostaje się płyn chłodzący. W trakcie odparowywania osiada się na szybach, co sprawia, że następuje ograniczenie wilgoci. Omawiany przypadek można rozpoznać po specyficznym zapachu unoszącym się w pojeździe w trakcie jazdy. Wymiana nie jest trudna i pracochłonna, ale wymaga sporych nakładów finansowych.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Parowanie szyby może być także związane z tak błahym powodem, jak niewłaściwa obsługa nawiewów. Powietrze nie powinno krążyć po samochodzie, ono ma być pobierane z zewnątrz oraz wydalane.

Ograniczona widoczność spowodowana przez zaparowane szyby to ryzyko wypadku, dlatego rób wszystko, żeby unikać tej sytuacji. W tym celu sprawdzą się odpowiednie kosmetyki, czyli na przykład Soft 99. Wystarczy nanieść je na szyby, a następnie cieszyć się dobrą widocznością i bezpieczeństwem. Oprócz tego sprawdzi się dodatkowy nawiew powietrza oraz uchylone okno.

Problem nadmiernej wilgoci może być uwarunkowany także uszczelkami, które wymagają wymiany. Mowa o drzwiach i klapach bagażnika. Winę za nadmierną wilgoć może ponosić także brud, dlatego upewnij się, że na Twój pojazd zawsze lśni czystością. Domowej roboty pochłaniacze wilgoci to także doskonała propozycja. Do ich zastosowania wykorzystaj woreczek, w którym umieść ryż, żwirek dla kota albo sól. Poprawa widoczności gwarantowana.