płyn do prania tapicerki
Dom

Jak dbać o tapicerkę w samochodzie?

Skórzana tapicerka w samochodzie to pożądany element wystroju, który kojarzy się przede wszystkim z wygodą oraz luksusem. Jednak to bardzo wymagający materiał, gdyż po upływie kilku lat zauważa się wiele śladów zużycia. Płyn do prania tapicerki to produkt, który pozwala zachować świeżość i jednocześnie nie narusza warstwy ochronnej warunkującej atrakcyjny wygląd wnętrza samochodu.

Skórzana tapicerka w samochodzie – jak czyścić oraz dbać, żeby służyła przez długie lata?

Tapicerka skórzana słynie przede wszystkim ze swojej trwałości, jednak wymaga specjalnego traktowania. Płyn do prania tapicerki to podstawa, gdyż umożliwia nie tyko czyszczenia, ale odpowiada także za pielęgnację. Jak często należy czyścić tapicerkę? Trudno powiedzieć, gdyż wszystko zależy od tego, jak często korzysta się z samochodu. Jednak z czynnościami pielęgnacyjnymi nie należy zwlekać dłużej niż 3 miesiące, w przeciwnym wypadku pojawiające się zmiany są trudne do naprawy, a wygląd ulega znacznemu pogorszeniu.

Stosowany płyn do prania tapicerki nie wpływa na warstwę ochronną, której podstawowe zadanie polega na ochronie przed szkodliwymi promieniami UV oraz wilgocią. Dodatkowa zaleta to przyzwyczajenie się do niskich, jak i bardzo wysokich temperatur panujących w pojeździe. Zimą może spadać ona do minus kilkudziesięciu stopniu, a z kolei latem wnętrze samochodu dochodzi nawet do 60 stopni. To ekstremalne warunki, jednak skórzana tapicerka jest na to przygotowana. To właśnie specjalna warstwa sprawia, że bez większych problemów można czyścić skórę. Płyn do prania tapicerki utrwala warstwę ochronną, dzięki czemu można uniknąć przebarwień i szybkiej utraty koloru. Trzeba być delikatnym – w przeciwnym wypadku nie można cieszyć się z efektów ciężkiej pracy. Największy problem związany z tapicerką to pojawiające się przetarcia i pęknięcia. Jednak występują one tylko w nielicznych sytuacjach, gdyż skórę zalicza się do jednego z najtrwalszych dostępnych materiałów. Nie ma żadnych przeciwwskazań do odnowienia jej, dzięki czemu wygląda znowu atrakcyjnie, tak samo jak pierwszego dnia po wyjściu z salonu. Już na zakończenie warto wspomnieć, że skóra posiada niewielkie marszczenia, dzięki czemu jest bardzo elastyczna i dodatkowo oddycha. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że coraz więcej właścicieli samochodu szuka właśnie skórzanej tapicerki.