Dom

Czujnik zalania – tak zabezpieczysz swój dom przed skutkami przecieków

anim wyjdziemy mieszkania, uruchamiamy pralkę lub zmywarkę, ponieważ chcemy tuż po przyjściu wywiesić wyprane ubrania i rozłożyć umyte kubki i talerze. Niewiele zrobimy, gdy nawet sprawne wcześniej sprzęty zepsują się nagle, czy dotknie nas przypadek niepozornego wycieku z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na pomoc przychodzi czujnik zalania.

W czym nam pomoże czujnik zalania?

Czujnik zalania to niewielkie urządzenie, które lokalizuje rozmaite przecieki i nieszczelności. Sprawi, że nawet najmniejszy przeciek w domu nie ukryje się przed nami i nie zamieni się w totalną klęskę. Nawet położenie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, świeżo przeprowadzony remont i nowoczesne rozwiązania znanych marek – to wszystko nie daje pewności, że unikniemy zmagania się z zalaniem. Nawet drobny wyciek może narobić znaczących start.

Trudno wyobrazić sobie dom, w którym czujnik zalania nie znajdzie się na swoim miejscu. Można go zastosować w każdym pomieszczeniu, nie tylko w najnowocześniejszych budowlach z inteligentnymi systemami. Jeszcze w starszych mieszkaniach, narażonych na większe ryzyko rozszczelnienia i przecieków. Przy wadliwych instalacjach na murze wyjdzie grzyb, który przynosi brzydki zapach i staje się dla ludzkiego organizmu tykającym ładunkiem z zapalnikiem. Dorzućmy perspektywę kosztownych napraw, gdy skutkiem usterki będzie zalanie swojej podłogi i ścian piętro niżej. Duże awarie i lejąca się woda sprawiają, że niekiedy niemożliwe jest uratowanie części wystroju i sprzętu domowego.

Jak wybierać czujnik zalania?

Detektory zalania mają wielorakie składniki, które powinno się uwzględnić podczas wyboru. Zalicza się do nich rodzaj wyposażenie w źródło prądu – baterię lub zasilacz. Należy poświęcić chwilę uwagi na przedział temperatur, w których czujnik inicjuje skuteczną pracę. Znaczenie ma długość przewodu sondy, jak i możliwość nadprogramowych czujek.

Naszą decyzję o wyborze może utrudnić ogromny wybór w sklepach stacjonarnych i internetowych. Gdy budzą się w nas obiekcje, najlepiej wejść do sieci, rozszerzyć swoją wiedzę na temat parametrów i zastosowań u samego producenta lub poczytać opinie klientów.