Zdrowie

Antyoksydacja i przeciwutleniacze – co trzeba o tym wiedzieć?

Antyoksydanty to związki bardzo pozytywne w działaniu i dobroczynne dla ludzkiego organizmu. Oksydacja jako proces sprzyjający starzeniu, przeważnie sygnalizuje też liczne choroby. Kiedy oksydacja zawsze jest niebezpieczna? Kiedy się jej przeciwstawiać?

W utlenianiu nie znajdziemy nic nienaturalnego

Od kiedy na Ziemi istnieje życie, wszystkim stworzeniom nie jest obca sprawa utleniania. Pozwala na pozytywny dla organizmów proces regeneracji komórek, czyli wymianę zużytych na nowe. Z tego powodu nie możemy się gniewać na samo utlenianie. To rozwój cywilizacji i „siedzący” styl życia rodzi coraz gorsze skutki tego procesu. W trakcie utleniania powstają wolne rodniki, czyli aktywne formy tlenu z właściwością aktywacji chemicznej najbliższych cząsteczek. Przewlekły stres, zanieczyszczenia natury, nadmierny wysiłek fizyczny, a także wzrastający poziom radiacji przyspiesza proces ponadnormatywne produkcji wolnych rodników, które z kolei zwiększają tempo obumierania komórek. Przez to coraz bardziej jest nam potrzebne wsparcie związków, które rozwiązują problem, czyli antyoksydantów. Jednak także w pewnym stopniu wytwarzamy samodzielnie barierę przed utlenieniem. Które to związki i jak wspomóc ich działanie?

Jak melatonina oddziałuje na nasze organizmy?

Co dobę wytwarzamy związek zwany melatoniną. Odpowiedzialna za to jest szyszynka, zaś hormon oddziałuje na przygotowanie fizjologiczne do snu. Zakłócenia rozkładu dobowego, nadmierna emisja światła niebieskiego, sprawia że ilość produkowanej melatoniny jest niewystarczająca. W takim wypadku stan snu nie jest raczej regeneracyjny, a jak wiadomo relaks jest kluczem do odpowiedniego rozwoju.

Karnozyna – fizjologiczny przeciwutlniacz dla włókien mięśniowych i neuronów

Jeśli jakieś tkanki wymagają sporo energii (np. mózg oraz mięśnie), bądź pewny, że użytkują wiele karnozyny. Jeżeli starzejemy się i masa mięśniowa zanika, jej stężenie się radykalnie zmniejsza. Karnozynę da się przyjmować zapobiegawczo, w formie suplementu, w celu ochrony krążenia i wspomożenia regeneracji komórek. Jak to zrobić, bez trudu dowiesz się wpisując w wyszukiwarkę: suplementy Hubert Czerniak.

Wszechstronność glutationu czyni go liderem wśród przeciwutleniaczy

Glutation jest jednym z najbardziej rozpoznanych antyoksydantów zarówno u zwierząt, jak i roślin. Nawet najbardziej niepozorny gatunek wydziela ten związek, zaś jego funkcje dla egzystencji pozostają bardzo wszechstronne. Dużo zawdzięczają mu niemal wszystkie enzymy, nie mówiąc o hormonach. Odpowiedni stan glutationu wpływa na aktywność immunologiczną, poza tym usprawnia przekazywanie środków odżywczych w organizmie i obniża stężenie kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Glutation można dostarczyć z pokarmem roślinnym, gdyż mamy go tam bardzo dużo.