Dom

Jaki rodzaj domku wypoczynkowego?

Ogromnym powodzeniem będzie legitymować się domek drewniany, pod warunkiem, że będzie spełniał wszelkie wymagania względem niego. Nowoczesne kształty kontra klimat w starym guście – między skrajnymi modelami da się umieścić wszystkie możliwe idee. W jakiej cenie można nabyć dany domek letniskowy oraz na co warto zwrócić uwagę na etapie zakupu

Domki rekreacyjne drewniane – stacjonarny czy mobilny

Ruchome wersje budynków można dowolnie transportować z jednego stanowiska na inne, mimo że mają w sobie wkomponowane na stałe ciężkie instalacje: ogrzewanie, prąd i hydraulikę. Czas oczekiwania na taki domek jest dość długi, a ceny nieczęsto okazują się poniżej 20 tys. zł.

Mobilne domki to m.in.:

· Domki rekreacyjne drewniane posiadające zintegrowane koła

· domki holenderskie – wsparte na metalowym stelażu zawierającym koła do transportu

· przyczepy kempingowe przystosowane do zagospodarowania.

O wiele lepiej od mobilnych wyglądają Domki rekreacyjne drewniane (oczywiście nie wszystkie), jednakże okazują się zdecydowanie bardziej wymagające w eksploatacji. Jednym z większych wyzwań w czasie ich użytkowania zaliczane są problemy z izolacją, o której powinno się myśleć już na etapie budowy, a także nagłe osiadanie ziemi. W takim domku możemy swobodnie zaprojektować okna, wyposażyć pomieszczenia na piętrze czy werandę, co jest łatwiejsze z większą bryłą.

Wyróżniane są następujące typy domków stacjonarnych

· niewiwlkie domki letniskowe, bez wpuszczonych w grunt fundmanetów

· większe domki letniskowe całoroczne z fundamentami.

Czym należy się kierować decydując się na domek drewniany

Przy domku letniskowym należy zwrócić uwagę na izolację cieplną, obróbkę otworów drzwiowych i okiennych (uszczelnienia szyb, łączenie z ramą, okucia) oraz fachową lokalizację domku na parceli i możliwość pokrycia dachówką czy gontem. Nie możemy także pozostawić przypadkowi kwestii sprawdzenia materiału do wznoszenia domków letniskowych. Dyskwalifikuje je natężenie braków w formie pęknięć i obluzowanych sęków, które wpływają negatywnie na wartość desek. Powinny one być pozbawione sinizny, śladów zarobaczeń, zgnilizn, oblin oraz krzywizn.

Domki rekreacyjne drewniane wypoczynkowe – letniskowe czy całoroczne

Wcale nie trzeba dokonywać wyboru – Domki rekreacyjne drewniane dadzą się przygotować do funkcjonowania w czasie zimy. Istotną rolę odgrywa ogrzewanie, które wymaga, aby domek posiadał stosowną grubość podłóg i ścian – opłaca się wykorzystać ponadstandardową warstwę izolacji cieplnej. Powinno się również zadbać o wentylację domku, założyć solidny dach oraz ochronić przed zawilgoceniem. Wiele tu będzie zależeć od dachu, który powinien być ocieplony warstwą wełny mineralnej i mieć ochronę przed warunkami atmosferycznymi, z których najpewniejsze są te z materiałów ceramicznych.