Dom

Jak usprawnić korzystanie z prysznicu osobom z dysfunkcjami ruchowymi?

Ludzie starsi nagminnie skarżą się na kłopoty, które spotykają ich w życiu codziennym. Przeszkody owe związane są przede wszystkim z tym, że ludziom starszym ciężej jest utrzymać dawną formę fizyczną, poprzez co mogą czuć się wręcz wyeliminowani z normalnego życia. Jakie czynności trzeba podjąć, aby życie człowieka z dysfunkcjami było lżejsze?

Ograniczenia seniorów

W codziennym funkcjonowaniu osoby starsze zmagają się z wieloma utrudnieniami. Najpoważniejszym problemem dla ludzi starszych jest z roku na rok gorsza kondycja ruchowa. To, co nie sprawiało im niegdyś żadnego problemu, po kilku latach potrafi okazać się trudnością nie do przejścia. Pokonywanie schodów, przebycie trasy piechotą – to te zwykłe czynności z każdym rokiem sprawiają seniorom coraz więcej problemu. Przeważnie kłopoty pojawiają się nie tylko na zewnątrz, ale nawet we własnym domu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, iż tak drobne czynności jak ugotowanie obiadu czy wzięcie kąpieli, dla seniora mogą wiązać się z wielkimi kłopotami. Wszystkie te ograniczenia sprawiają, że seniorzy zaczynają czuć się wyobcowane w otaczającym je świecie. Seniorów boli, że to, co kiedyś było dla nich codziennością, obecnie jest przeszkodą nie do przeskoczenia. Nie zawsze jednak ograniczenia wynikające z podeszłego wieku muszą tak mocno ograniczać seniorów. Aby codzienne życie ludzi starszych nie było tak trudne, warto rozglądnąć się za przyborami ułatwiającymi najzwyklejsze czynności.

Bezpieczna łazienka

Nawet najprostsze przybory potrafią posłużyć seniorom w domowych czynnościach. Najwięcej kłopotów seniorzy zgłaszają z samodzielną toaletą. Wzięcie kąpieli dla poniektórych osób graniczy niemal z cudem. Niechętnie, jednakże muszą prosić o pomoc rodzinę. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem będzie siedzisko pod prysznic. Można je bez kłopotu zamontować właściwie pod każdym natryskiem. To także niewielki wydatek. Siedzisko pod prysznic jest niedrogie, tak samo jak jego montaż. Może ono znacznie uprościć seniorom czynności higieniczne. Siedzisko pod prysznic sprawia, że senior może pod prysznicem się rozluźnić. Podpora dla ciała zwiększa bezpieczeństwo oraz zmniejsza możliwość upadku. Kąpiel w pozycji siedzącej jest o wiele łatwiejsza niż wymuszone długotrwałe stanie w jednej pozycji. Seniorzy mają bowiem kłopot by przez dłuższy czas stać i to na śliskiej powierzchni. Dla seniorów, którzy w łazience mają wannę, siedzisko także będzie świetnym rozwiązaniem. Dodatkowym ułatwieniem będzie również wyposażenie łazienki nestora w specjalne uchwyty, które umożliwią mu bezproblemowe poruszanie się oraz podciąganie.